Fringe Awards 2021

With so much talent it’s no surprise that awards will follow

Liverpool Fringe Awards are an acknowledgement of not only the talent but also the hard work and dedication of those participating in the Fringe from the stage managers and technical staff to the writers and performers and aim to foster talent and innovation.

Although a smaller event this year due to COVID, the standard has been of exceptionally high quality and judging has been very, very hard but the decisions have been made and listed below are the names of the nominees and the winners of THE LIVERPOOL FRINGE AWARDS 2021

BEST STAGE DESIGN

Nominees:

Norman Woods for Leaving
Liana Jane Bourne for Short But Sweet
Dylan Russell for Ticket To Write

Winner:

Liana Jane Bourne for Short But Sweet

BEST SUPPORT PERFORMANCE MALE

Nominees:

Adan Osbourne
for 458/ADAM in Simon Says
Joe Mannion
in One Dissection and The Glitch
Alex Feeney
for Mark Chapman in Imagine
Trevor Fleming
for Father Gaughn in The Ringo Kid

Winner:

Trevor Fleming
for Father Gaughn in The Ringo Kid

BEST COMEDY

Nominees:

The Glitch by The Glitch
Simon Says by All Day Breakfast Co
The Two Johnnies by Irene Stuart
Fish Finger Surprise by Ste Mc

Winner:

The Two Johnnies by Irene Stuart

BEST SHORT

Nominees:

Dancing with Catherine by Steve Bird
Imagine by Ste Mc
Pippa Get Ready by Jamie McLoughlin
Snookered by Joe Lewis

Winner:

Imagine by Ste Mc

BEST PERFORMANCE MALE

Nominees:

Robbie James Williamson
for Jeff in Playaway
Rory Gillan
for Simon in Simon Says
Kieran Kelly
in One Dissection and The Glitch
Pete Washington
for John Lennon in Imagine

Winner:

Pete Washington
for John Lennon in Imagine

BEST DIRECTOR

Nominees:

Michelle Parker for Elegy
Ruthie Rundle for Sweet Old World
Abby Fitzhenry for Imagine
Jamie McLoughlin for Pippa Get Ready

Winner: 

Abby Fitzhenry for Imagine

SPIRIT OF THE FRINGE

All Day Breakfast Co.

BEST STAGE AND TECHNICAL SUPPORT

Nominees:

Marc Smith for Ticket To Write
Robert Orr for Moment of Truth
Norman Woods for Leaving

Winner:

Norman Woods for Leaving

BEST SUPPORT PERFORMANCE FEMALE

Nominees:

Erin Joy Laffan
for Rose in Something Blue
Geraldine Moloney Judge
for Catherine in Prayer for Albert
Nicki Sullivan
for Character 2 in The End
Mikyla Durkan
for Carol in Our Baby’s Gone

Winner:

Geraldine Moloney Judge
for Catherine in Prayer for Albert

BEST DRAMA

Nominees:

War Games by Stella Young
Moment of Truth devised by Valley Theatre Players
The End by Alex May
Left Behind by Tom McLennon

Winner:

Moment of Truth devised by Valley Theatre Players

BEST ORIGINAL SHOW

Nominees:

The Glitch by The Glitch
Simon Says by All Day Breakfast Co
The Moment of Truth devised by Valley Theatre Players
War Games by Stella Young

Winner:

Simon Says by All Day Breakfast Co

BEST PERFORMANCE FEMALE

Nominee:

Gemma Scott
for the daughter in War Games
Holly Murphy
for Helen in Fish Finger Surprise
Bethany George for Nicki in Sweet Old World
Leonisha Barley
for Rosa Parks in Moment of Truth

Winner:  

Gemma Scott
for the daughter in War Games

BEST PRODUCTION

Nominees:

The Glitch by The Glitch
Simon Says by All Day Breakfast Co
Ticket To Write by MiW Productions
Lantern Lites by Lantern Writers

Winner: 

The Glitch by The Glitch

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE FRINGE

Kate McAuliffe and Sharon Colpman